Rezidenční centra - rozkvět živého umění na venkově

Tereza Lacmanová

Z deníku Petra Kováře

Útržky z cest v létě 2022

Kritická kultura v regionech

Lenka Dolanová

Článek vyšel v Kulturním čtrnáctideníku A2 #06/2022

lokál na obzoru

Petr Kovář

Text byl připraven pro Ročenku 2018-2021 Domu umění města Brna jako reflexe výstavy Tady a teď! (16.2. - 11.7.2021).

Je to, jak to je

Petr Kovář

Když jsem se stěhoval zpátky na ves, mnozí mi to rozmlouvali – „co tam budeš dělat?, s kým se budeš bavit?“, a současně „nebudeš mít žádné soukromí!“. Je to už deset let. A jaké to je?

Jako sousedi

Petr Pádivý

Taková (ne)obyčejná věc, jakou je „slovo“, se díky patině všednodennosti často stává prázdným znakem. Pozbývá svou původní hloubku, skrytý význam a magii.

Na co myslí svatí?

Břetislav Malý / SPIRITual mirror / Galerie Závodný / Mikulov / 9. 6. 2022 – 22. 7. 2022

Ondřej Navrátil

Podlipnické kostely mezi popelem a ohněm

Petr Kovář

Na konferenci Minulost bez budoucnosti? jsem vyrazil vyzbrojen svazkem povídek Jaroslava Haška. Konference se totiž konala na hradě Lipnici, kde Hašek pobýval, a jak možno vyčíst z povídky Průvodčí cizinců, také provázel.

Kakabus ve vile – Johana Merta, Vždy a všude, Loudonova vila ve Ždánicích

Ondřej Navrátil

10 let RurArtMap - ohlédnutí za výstavou

Výstava ve vstupním prostoru Domu U Jonáše Východočeské galerie v Pardubicích představila od 27. října 2021 do 6. února 2022 RurArtMap, která v roce 2021 vyšla podesáté, prostřednictvím prostorové verze mapy s vyznačením míst, která se dosud na mapě ocitla.

RurArtmap 2011 – 2021

Přátelé (nejen) venkovského umění! Možná jste se s naší RurArtMapou již někde setkali. 10 let vycházela v tiskové podobě jako kulturní průvodce na léto.

Jak lesy myslí

V Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě (OGV) se uskutečnila výstava Jak lesy myslí (7. 6. - 14. 10. 2018), jejímž tématem bylo zobrazení lesa v současném umění.

Umělci na venkově

Hrdinou povídky Vstříc radostné civilizaci hlavního města argentinské spisovatelky Samanty Schweblin je muž, který chce z venkovského nádraží odjet vlakem do hlavního města, ale nemůže, protože nemá drobné, a výpravčí mu odmítne prodat jízdenku.